Wykończenie nowego mieszkania – na co zwracać uwagę

Nowe mieszkanie oddawane jest w tak zwanym stanie deweloperskim. I niemal każdy, które kupował dom lub właśnie mieszkanie na rynku pierwotnym natknął się na to pojęcie. Aktualnie coraz więcej osób, bo niemal 90% Polaków, decyduje się na zakup nowego mieszkania nie mając pojęcia o tym, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i z czym należy się w konsekwencji liczyć.

Co należy wiedzieć o stanie deweloperskim?

Niewątpliwie najwięcej osób, które kupuje mieszkania, decyduje się na finalne dopięcie transakcji w stanie deweloperskim. Co jest tego przyczyną pytajnik z pewnością cenę. Różnica między stanem deweloperskim a tak zwanym stanem pod klucz może wynosić nawet około 40 000 zł czy 50 000 zł. Poza tym nie jest to jedyny argument, gdyż często powodem jest także brak zaufania do firm deweloperskich oraz obawa, że wykończenie mieszkania może daleko odbiegać od naszych oczekiwań. Wtedy też zdecydujemy się na wykończenie mieszkania samodzielnie, co z pewnością będzie kreatywnym rozwiązaniem i odbiegającym daleko od przeciętnych standardów mieszkaniowych.

Należy jednak pamiętać o tym, że poszczególne elementy wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim nie są jednakowe. Mianowicie zależą one przede wszystkim od konkretnych zapisów umowy sprzedaży, w którym podpisujemy z deweloperem, gry zamierzamy kupić takie mieszkanie. Najczęściej jednak jest to po prostu stan surowy mieszkania, który umożliwi przystąpienie do prac wykończeniowych. Zatem by wyjaśnij to pojęcie jeszcze dokładniej, stan deweloperski oznacza po prostu zakończenie wszelkich prac związanych równie z ociepleniem mieszkania, doprowadzeniem przyłączy, przygotowaniem ścian, a także podłóg. W przypadku kiedy kupujemy dom, są to również prace związane z elewacją i zagospodarowaniem przestrzeni wokół budynku. Jednak zakres tych prac i czynności może różnić się w zależności od oferty dewelopera. Powinniśmy mieć świadomość tego, że niektórzy inwestorzy oferują tak zwany podwyższony stan deweloperski, co może oznaczać mieszkanie między stanem niewykończonym a poniekąd wykończonym. Ponadto bardzo często możemy się zdecydować również na rozszerzone pakiety wykończeniowe do wyboru podpisując umowę. Zdarza się również, że z wieloma deweloperami możemy wówczas negocjować indywidualne warunki, takie na przykład jak montaż drzwi, czy rolet antywłamaniowych. Najważniejszą czynnością jednak jest to, w podczas podpisywania umowy dokładnie zwrócić uwagę na to, co kryje się pod określeniem stan deweloperski.

Co najczęściej obejmuje stan deweloperski?

W przypadku mieszkania stan deweloperski zalicza się: tynki w środku i na zewnątrz, okna i parapety zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, wylewkę podłogową, instalację: wentylacyjną, grzewczą, wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną gniazdkami, ściany przygotowane do malowania lub pokryte jedną warstwą białej farby, drzwi do mieszkania, grzejniki.

Samodzielne wykończenie nowego mieszkania

Stan deweloperski z pewnością ma swoje zalety, gdyż dzięki temu możliwe jest wykończenie mieszkania według własnych potrzeb i preferencji. Ponadto dzięki temu możemy zdecydować się na rozwiązania tańsze lub droższy i cieszyć się indywidualnym projektem oraz w pełni zadowalającą aranżacją. W przypadku zakupu nowego mieszkania w stanie deweloperskim i późniejszego wykańczania go powinniśmy dokładnie zwrócić uwagę na standard materiałów, które zostaną lub zostały już użyte do budowy ścian i ścianek działowych, a także wykończenie całego mieszkania. Chwili kiedy zajmujemy się już wykończenie nowego mieszkania, nie powinniśmy być przerażeni kosztami dodatkowymi w związku z koniecznością prowadzenia prac wykończeniowych. Zatem do ceny, jaką zapłacimy za nasze nowe mieszkanie, od razu powinniśmy doliczyć koszt materiałów wykończeniowych.

Niewątpliwie samodzielne wykończenie nowego mieszkania i jest możliwe do realizacji, ale z pewnością bardzo czasochłonne. Jeżeli zależy nam na czasie i również dokładnie i realizacji, warto rozważyć powierzenie tych działań profesjonalnej ekipie remontowo-budowlanej lub wykończeniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *